Ako si vybrať vhodné strešné okno ?
Počet zobrazení 3176
Voľba materiálu okna
Rámy strešných okien Velux alebo strešných okien Fakro bývajú buď z dreva alebo takzvané bezúdržbové strešné okná vyrobené z plastu (resp. drevené s polyuretánovým náterom). Bezúdržbové okná sú vhodné do miestnosti so zvýšenou vlhkosťou (kúpeľne, WC, kuchyne a pod.) Samozrejme výber materiálu je aj záležitosťou vkusu.
Typ zasklenia
To, čo bolo predtým považované za luxus, sa teraz stáva štandardom. Doteraz bolo trojsklo súčasťou len prémiových okien, teraz ho obsahujú aj štandardné okná. Nové trojsklo zabezpečí zdravšie vnútorné prostredie a o vyšší tepelný komfort jeho obyvateľov, pričom cenový rozdiel pri strešných oknách Velux vrátane zatepleného lemovania je len cca 15 %, tieto náklady sa Vám však vrátia v podobe nižších nákladov na vykurovanie.
Počet a veľkosť okien
Projektant navrhne počet a veľkosť strešných okien tak aby priestor bol dostatočne osvetlený (Zjednodušene plocha strešných okien by mala vrátane rámu predstavovať 1/6 pôdorysnej plochy miestnosti). Pri väčšej ploche je nebezpečenstvo prehrievania miestnosti. Prehrievaniu priestoru zo strešných okien veľmi účinne prospievajú vonkajšie markízy Velux alebo Fakro.
Výška okna
Odporúčaná výška osadenia strešného okna v rozmedzí 110 - 140 cm nad podlahou (vzdialenosť k spodnej hrane rámu okna) je v súlade s platnými normami a je optimálna ako z hľadiska presvetlenia obytných priestorov, tak aj pre zabezpečenie zrakového kontaktu s okolím. Pre vyššie osadené strešné okná je vhodnú použiť strešné okná so spodným ovládaním.
Tesniace lemovanie okna
Ku každému strešnému oknu je potrebné zakúpiť lemovanie, čo je vlastne rám do ktorého sa strešné okno osadí. Typ lemovania závisí od typu a hlavne výšky profilu strešnej krytiny. Do vykurovaných miestnosti odporúčame zakúpiť zateplené lemovanie, napr. Velux EDW 2000, EDJ2000, EDS2000 alebo EDN2000 alebo k lemovaniu Fakro zakúpiť montážnu sadu XDP. Tieto lemovania ako aj sada XDK obsahujú zateplenie rámu, paropriepustný golier na napojenie na strešnú krytinu.
Na čo dať pozor pri montáži ?
Okrem starostlivého napojenia tesniaceho lemovania strešného okna na poistnú hydroizoláciu strechy z vonkajšej strany a na parotesnú fóliu z vnútornej strany je veľmi dôležité okno správne umiestniť tak aby okolo okna prúdil vzduch, čím sa znemožní kondenzácii pár z vnútornej strany. Vnútorné plochy otvoru v stene sa nazývajú ostenie. Vrchná plocha je vodorovná, zatiaľ čo spodná plocha by mala byť zvislá (to je odporúčané riešenie. Bočné plochy sú zvislé ako pri fasádnych oknách. Ak je spodná plocha ostenia zvislá a pod oknom chceme vytvoriť ekvivalent parapetnej dosky, ktorú poznáme z konštrukcií fasádnych okien, musíme ju odsadiť od okna na konzoly, medzi ktorými bude prúdiť teplý vzduch z vykurovacieho telesa k okennému sklu. Okno s takto tvarovaným, tzv. otvoreným ostením poskytuje efektívne presvetlenie podkrovia.
V Bratislave 25.3.2019
Vypracoval Ing. Roman Hubač, Internetové stavebniny